4 Japon Yayıncı, 460 Milyon Yen karşılığında Cloudflare'a Dava Açtı

4 Japon Yayıncı, 460 Milyon Yen karşılığında Cloudflare'a Dava Açtı

Yayıncılar, Cloudflare'in korsan web sitelerine veri hizmetleri sunduğunu iddia ediyor

Japon yayıncılarKodanşa,Şueisha,Şogakukan, veKadokavaresmen dosyaladı planlı Salı günü Amerikan İnternet altyapı şirketi Cloudflare aleyhine dava açıldı.

Dava, Cloudflare'nin yayıncıların telif haklarını ihlal eden manga korsanlığı siteleri için veri dağıttığını iddia ediyor ve tazminat olarak bir ihtiyati tedbir ve yaklaşık 460 milyon yen (yaklaşık 4 milyon ABD Doları) talep ediyor.

Kodansha, dava duyurusunda, Cloudflare'nin yalnızca ücretsiz kayıt olmak için bir e-posta adresi gerektirme politikasının korsan sitelerin kimliklerini gizlemesine izin verdiğini ve Cloudflare'nin reklam geliri toplayan birden fazla korsan sitenin çalışmasına izin verdiğini iddia ediyor.tarafından daha önceki raporlardaAsahi ShimbunGazete ve Kyodo haber servisine göre, kaynakları, korsan sitelerin yöneticileri denizaşırı ülkelerde olsa bile, Cloudflare'in Japonya'daki sunuculardan veri dağıtmak için büyük korsan siteleriyle sözleşmeleri olduğunu iddia etti. Sitelerin yaklaşık 4.000 başlık dağıttığı iddia ediliyor (bu tür popüler olanlar dahil).Bir parça,Titan'a Saldırı, vekrallık) ve ayda 300 milyondan fazla erişim elde edin.

Arka fon

Diğer hizmetlerin yanı sıra, Cloudflare, bir sunucu ile son kullanıcıları arasında bir aracı görevi görebilir ve orijinal sunucu bağlantı sorunları veya dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırıları ile karşı karşıya olduğunda bile içerik teslim edebilir.

Japonca manga korsanlığı sitesi MangamuraolduJapon yayıncıların web sitesi hakkında 2017 yazından 2017 sonbaharına kadar suç duyurusunda bulunmalarının ardından Nisan 2018'de erişim sağlanamadı.onaylanmışMayıs 2018'de Mangamura'yı aktif olarak araştırdıklarını bildirdiler. Polis o zamandan beriyaptı birçoksiteye izinsiz resim yüklemekle ilgili tutuklamalar.

Kadokawa, Kodansha, Shueisha ve Shogakukan'ın avukatları daha sonra Ağustos 2018'de Tokyo Bölge Mahkemesi'ne başvurarak Cloudflare'den birkaç korsan web sitesi için içerik barındırmayı durdurmasını talep etti. Önergeye göre, Cloudflare'in hizmet sunduğu manga korsanlığı web siteleri arasında görünen bir 'Mangamura halefi' web sitesi olan Hoshi no Romi yer alıyor.

Shuppan Koho Merkeziilan edildiŞubat 2020'de Kodansha, Shueisha, Shogakukan ve Kadokawa'nın Haziran 2019'da Cloudflare ile bir anlaşmaya vardığı açıklandı. Cloudflare, Tokyo Bölge Mahkemesi sitelerin telif haklarını ihlal ettiğine karar verirse, belirtilen korsan web sitelerinden Japon sunucularındaki içeriği önbelleğe almayı durdurmayı kabul etti.

Aynı dört yayıncı daha sonradosyalanmışEylül 2019'da New York Güney Bölge Mahkemesinde Hoshi no Romi web sitesinin ve Amerika Birleşik Devletleri'nde barındırılan diğer üç web sitesinin adsız yöneticilerine karşı bir dava açtı. Davacılar, sitelerin 93.000'den fazla taranmış manga cildine ev sahipliği yaptığını iddia etti.

Japon yayıncıTakeşobove bir erkek manga yaratıcısıdosyalanmışOcak 2020'de Tokyo Bölge Mahkemesi'nde Cloudflare aleyhine bir dava açıldı. Dava, Cloudflare'ın hizmetlerini manga korsan sitelerine sunarak telif hakkı ihlaline suç ortağı olduğunu iddia etti.

Kasım 2021'de bir Kaliforniya Bölge Mahkemesi izin verilmiş Şueisha'ya rica etmek Googleve diğer internet firmaları, Japonca korsan web sitesi Manga Bank'ın operatörlerini ifşa edecek. Shueisha, daha önce Manga Bank'ın alanlarını keşfetmek için Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası kapsamında Cloudflare'a mahkeme celbi göndermişti.

Shueisha, Kadokawa, Shogakukan ve Kodansha, Japonya'nın Yurtdışı İçerik Dağıtım Birliği'nin (CODA) bir parçasıdır. başlatmak Uluslararası Korsanlıkla Mücadele Örgütü (IAPO) Nisan ayında 12'den fazla ülkeden örgütlerle birlikte. IAPO, manga ve anime korsanlığını engellemek için çalışacak ve ayrıca, özellikle bu cezai soruşturmalar, birden fazla ülkedeki kolluk kuvvetlerinin işbirliğini gerektirdiğinde, alandaki cezai soruşturmalarda kolluk kuvvetlerine yardımcı olacaktır.

Kaynaklar: komik natalie , Kodanşa


takibi Asahi, Kyodo: 4 Japon Yayıncı, Manga Korsanlığı Sitelerine Veri Hizmetleri Sunduğu İçin Cloudflare'a Dava Açacak