FC2 Başkanı ve Kurucu Ortağı Müstehcenlik Suçlamalarıyla Tutuklandı

FC2 Başkanı ve Kurucu Ortağı Müstehcenlik Suçlamalarıyla Tutuklandı

İddiaya göre video sitesi, kullanıcıların müstehcen içerik paylaşmasına, erişmesine izin verdi

NHKHaber Ağı rapor edildi Perşembe günü, Kyoto Valiliği Polisinin siber suçla mücadele birimi 39 yaşındaki birini tutukladı.Makoto Adaçi- video paylaşım şirketi FC2 ve ilgili şirket Ana Sayfa Sistemi başkanı - ve 38 yaşındaki Tomon Takahashi - FC2'nin eski başkanı ve kurucu ortağı - Çarşamba günü müstehcenlik suçlamasıyla.

Kyoto Valiliği Polisi de FC2 şirketinin soruşturma altında olduğunu duyurdu. Valilik polisi, tutuklamaların olduğu gün şirketin Osaka'daki ofislerinde bir arama yaptı ve ayrıca şirketin kayıt ücretleriyle ilgili mali durumunu da araştıracak.

FC2, web sitesinin Osaka'dan bir adamın ve Hyōgo vilayetinden bir genç üniversite öğrencisinin belirsiz sayıda izleyiciye müstehcen eylemleri canlı yayınlamasına izin verdiği iddiasıyla geçen yıl Eylül ayından bu yana zaten soruşturma altındaydı. Böylece Adachi ve şirket, iddiaya göre kullanıcıların müstehcen içeriklere bilgileriyle erişmesine izin verdi.Hem Adachi hem de Takahashi suçlamaları reddetti. Adachi, 'Bu bir hata' yorumunu yaptı.

Binaen The Kyoto Shimbun'a göre FC2 video paylaşım sitesi, Mart ayı itibarıyla Japonya'da en çok erişilen dördüncü video paylaşım sitesidir. Şirket Amerika Birleşik Devletleri'nde yerleşiktir ve daha önce genel merkezinin ve sunucularının da Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunduğunu iddia etmişti, bu da geçmişte Japon şirketlerinin ve yetkililerinin siteye karşı yasal işlem başlatmasını zorlaştırdı.

Geçen yıl, Japonya'da birden fazla ilde polistutuklanmışdeen az üçTelif hakkı sahibinin izni olmadan telif hakkıyla korunan içeriği yüklediği iddia edilen FC2 kullanıcıları. 2013 yılında yedi Japon üretim firması dadava açmakFC2 telif hakkıyla korunan içeriği barındırdığı iddiasıyla 65 milyon yen (bugünün döviz kuruyla yaklaşık 542.345 ABD Doları) tazminat.

[Aracılığıyla Hachima Kiko ]