Hayran Sanatı ve Ticari Marka Haklarına İlişkin Funimation Sorunları Bildirimi

Hayran Sanatı ve Ticari Marka Haklarına İlişkin Funimation Sorunları Bildirimi

Uygulanması veya kaybedilmesi gereken telif hakları ve ticari markalar arasında ayrım yapar

Kuzey Amerika anime distribütörüeğlencehakkında şu açıklamayı yapıyorsanatınve fikri mülkiyet - özellikle ticari markalar - Çarşamba günü. Şirket, telif haklarını uygulamama eğiliminde olsa da, ticari markaları zorlaması veya Amerika Birleşik Devletleri yasalarına göre onları kaybetmekle karşı karşıya kalması gerektiğini belirtiyor.

Açıklamanın tamamı aşağıdadır:

Kanuna göre, hayran dışında bir telif hakkı sahibine ait olan mevcut sanat eserine dayanan hayranlar tarafından oluşturulan bir sanat eseri (örn. 17 U.S.C. altında telif hakkı sahibinin hakları § 106.

Funimation'ın bu konudaki yasal duruşuna rağmen, Funimation, mevcut popüler manga ve anime eserlerinden türetilen eserlerin taklit edilmesi ve yaratılmasına giren ve bunlardan kaynaklanan eğlence, eğitim ve beceriyi takdir eder. Funimation aynı şekilde çoğu konvansiyonun “Artist Alley” alanının bu eserler için iyi bir vitrin olabileceğinin farkındadır ve bu nedenle Funimation, telif haklarını Funimation'ın telif haklarını ihlal ediyor olabilecek Artist Alley'deki kişilere karşı kullanma eğiliminde değildir.Funimation'ın ticari marka hakları ise uygulanamaz. Bu, ABD Telif Hakkı Yasası ile ABD Ticari Marka Yasası arasındaki önemli bir ayrımdan kaynaklanmaktadır - kısacası, telif hakkı hakları uygulanmazsa, telif hakkı olduğu gibi kalır ve telif hakkı sahibi genellikle ihlalin ötesinde herhangi bir zarar görmez. Ancak marka hakları uygulanmazsa marka iptal edilebilir. Bu farklılık nedeniyle, Funimation, ticari markaların, yaratılması aynı şekilde yetkisiz olan eserlerin teşhiri veya satışı ile bağlantılı olarak kullanılması gibi, ticari markalarının yetkisiz kullanımına bilerek müsamaha gösteremez. Bu, Funimation'ın kendisinin veya temsilcilerinin, eser içinde Funimation'a ait/lisanslı bir ticari marka içeren veya Funimation'a ait/lisanslı bir ticari markayı taşıyan tabelalarla birlikte sergilenen fan sanatı da dahil olmak üzere yetkisiz çalışmaları keşfetmesi durumunda harekete geçeceği anlamına gelir. Funimation'ın öncelikle ilgilendiği ticari markaların marka adları ve logolar olduğunu unutmayın.

Bayi Odası ile ilgili olarak, Funimation neredeyse istisnasız olarak hem telif haklarını hem de ticari marka haklarını sıkı bir şekilde uygular. Bu, sahte, lisanssız veya hayranlar tarafından oluşturulduğuna inanılan eserler için geçerlidir.

Touhou Projesi yaratıcısıZUNayrıcakayıt edilmiş2012'de başka bir tarafı 'Touhou Projesi' ve ' için ticari marka haklarını elde etmesini protesto ettiğinde Japon yasalarına göre ticari markalar ve telif hakları arasında bir ayrım yaptı.Şangay Alice Gengakudan.' ABD'de avukatlık yapan Sean Thordsen,tartışıldı2013'te bir dizi makalede anime'nin yasal sorunları.