Jojo'nun Anime, Manga Satışları İslami Görüntüler Nedeniyle Durduruldu (Güncellendi)

Jojo'nun Anime, Manga Satışları İslami Görüntüler Nedeniyle Durduruldu (Güncellendi)

Şueisha,A.P.P.P.çevrimiçi protestolardan sonra görüntüleri kaldırma sözü

Japon yayıncıŞueishave anime yapım şirketiA.P.P.P.sevkiyatlarını durdurduJoJo'nun Tuhaf Macerasıanime ve manga, çevrimiçi İslami protestocuların animede rahatsız edici buldukları görüntülere itiraz etmesinin ardından. Özellikle altıncı anime bölümündeki bir sahne ('İntikam Sisi') ana kötü adam Dio'yu, İslam'ın ana dini metni olan Kuran'ın sayfalarına bakarken ana karakter Jōtarō Kujō'yu öldürmeye yemin ederek tasvir ediyor.

Manganın 3. Kısmındaki orijinal sahne (sağdaki resimde 'Stardust Crusaders') kitapta anlaşılmaz karalamalar var. Ancak animatörler, Kur'an'ın Er-Ra'd (Gök Gürültüsü) bölümünden sayfaların reprodüksiyonlarını kendi versiyonlarında ilgili sahneye koymuşlardır. Kyodo Haber ajansı, Kahire'deki El-Ezher Üniversitesi Fetva Komitesi başkanı Şeyh Abdul Hamid Al-Atrash'in, 'Sahne Müslümanları terörist olarak tasvir ediyor' dediğini aktardı.

Shueisha bir gönderi paylaştı. Japonca konuyla ilgili açıklama ve ingilizce Perşembe günü 'JoJo's Bizarre Adventure'ın Müslüman izleyicisine' mektup. Her iki belgede de Shueisha ve A.P.P.P. anime çalışanlarının, sahnenin Arap dünyasındaki görünür konumunu belirtmek için kitaba Arapça metin eklediğini açıkladı. Ancak aynı görevliler Arapça okuma yazma bilmiyorlardı ve Kuran'dan sayfa seçtiklerinin farkında değillerdi. İki şirket de yakın zamana kadar bu konudan habersiz olduklarını kabul etti ve manga yazarının anime çalışanlarının Kuran'dan sayfalar eklediğini bilmediğini vurguladı. Japon açıklaması, hikayenin kurgusunun bir fantezi olduğunu ve İslam'ı veya Müslümanları tasvir etme niyetinde olmadığını iddia etti. Her iki belge de şirketlerin 'olaylar için Müslümanlardan samimi özürlerini' sunuyor.Şirketler, diğer potansiyel olarak rahatsız edici sahneler için tüm anime serisini ve orijinal mangayı incelediklerini söyledi. Her iki versiyonun da dövüş sahnelerinde 'camilere benzeyen binaları' tasvir ettiğini özellikle belirtmişlerdir. Her iki versiyonun da 'artık bu uygunsuz sahneleri içermemesini' sağlamak için anime ve manga sevkiyatlarını durdurduktan sonra, şirketler ayrıca 'bu sorunları düzeltmeden yeni kopyalar yapmayacaklarını' söyledi. Manga 1987'de serileşmeye başladı ve tartışmanın merkezindeki orijinal anime videosu ilk olarak 2001'de yayınlandı.

2005 yılında Danimarka gazetesi Jyllands-Posten, İslam peygamberi Muhammed'in resimlerini içeren 12 baş karikatür yayınladı. Ortaya çıkan protestolar, Orta Doğu ve başka yerlerdeki ülkelerde ayaklanmalara ve 100'den fazla ölüme yol açtı.

Arka plan araştırması için dormcat ve Kumi Kaoru'ya teşekkür ederiz.

Kaynak: Spor Nippon , Nikkan Spor , Bloomberg , İtalya Haberleri , 2 kanal (manga görüntüsü için)

Güncelleme: Salman Rushdie'nin Şeytan Ayetleri romanının Japonca çevirmeni Hitoshi Igarashi, 1989 yılında İranlı lider Ayetullah Ruhollah Humeyni'nin bu kitap için Rushdie'nin ölümünü talep etmesi üzerine kimliği belirsiz bir kişi tarafından 1991 yılında öldürülmüş halde bulundu. 1969, ancak on yıldan fazla bir süredir yeniden yayınlanmadı. Artık neredeyse hiçbir Japon kitapçıda listelenmiyor. Teşekkürler bayan.


Bu makalenin devamı var:Japonya Dışişleri Bakanlığı: Jojo'nun Sorunu Üzücü(2008-05-24 06:11)