The Beat aracılığıyla NPD Bookscan: Manga, 2021'de Yetişkin Kurgu Çizgi Roman Satışlarının %76,71'ini Oluşturdu

The Beat aracılığıyla NPD Bookscan: Manga, 2021'de Yetişkin Kurgu Çizgi Roman Satışlarının %76,71'ini Oluşturdu

The Beat: Satılan Manga hacimlerinde 2020'ye göre %171 artış görülüyor

Çizgi roman haber sitesi The Beat, NPD BookScan'in 2021 için çizgi roman satış rakamlarını 4 Şubat'ta bildirdi. kategori.

NPD Bookscan İş Geliştirme İcra Direktörü Kristen McLean The Beat'e, Yetişkin Kurgu kategorisindeki manga satışlarının 2021'de 15 milyon adet artarak 24,4 milyon birime yükseldiğini ve bir önceki yıla göre %160 artış gördüğünü söyledi. Ancak The Beat, manganın bir önceki yıla göre satılan hacimlerde %171.1 artış gördüğünü bildirdi.

Beat, ANN'ye bu sayılardaki tutarsızlığı, NPD Bookscan'ın yaklaşık 1 milyon kopyayı içermesinden kaynaklandığını açıkladı.Kahraman Akademim2021'de Superhero alt kategorisinde satıldı, The Beat personeli ise raporlamasında My Hero Academia'nın satışlarını Manga alt kategorisine taşıdı.ICv2 web sitesi de benzer şekilde rapor edildi Pazartesi günü, My Hero Academia, NPD Bookscan'ın sayılarında bir sınıflandırma sorunuyla karşılaştığı için 2021'de manga için %160'lık bir artışın muhtemelen yanlış olduğunu söyledi.

Lean ayrıca The Beat'e, mangadaki en çok satan serilerin, SVOD platformlarında en çok izlenen anime serileriyle 'sıkı bir şekilde ilişkili' olduğunu belirtti.hulu,Netflix, vegevrek rulo.

Manga alt kategorisini, Yetişkin Kurgu'nun bir diğer alt kategorisi olan yetişkin süper kahraman çizgi romanları, satılan adetlerde %2,3'lük bir artışla, 2020'ye göre 2 milyon adet daha fazla artışla izledi. Rakamlar sadece çizgi romanlar içindir ve süreli çizgi roman satışlarını içermez. Yetişkin Kurgusu'ndaki 'diğer tüm türler' alt kategorisi satılan hacimlerde genel olarak %21,9'luk bir artış gördü ve bunun içinde suç/gizem %78,4'lük bir artış gördü, fantezi %43.6'lık bir artış gördü, LGBTQ+ %40,7'lik bir artış gördü ve korku gördü %35,5 artış.

'Juvenil Fiction' kategorisi, 2021 yılında 3,3 milyon adet satış artışı ile 'Yetişkin Kurgu' kategorisini takip etti. Kategori manga içermez.

2021'deki genel grafik roman endüstrisi, bir önceki yıla göre satışlarda %65 ve 21 milyon birim artış gördü.

Kitap endüstrisindeki tedarik zinciri sorunlarına rağmen, Aralık 2021'in son haftasında toplam kitap satışlarında bir önceki yıla göre %1'lik bir artış oldu. ICv2rapor edildiTemmuz ayında, Kuzey Amerika kitapçıları ve perakendecilerinin manga arzında bir sıkıntıyla karşı karşıya olduğunu söyledi. Kamyon şoförü sıkıntısı, yaygın liman tıkanıklığı ve şişirilmiş konteyner maliyetlerinin 2022'ye kadar kitap endüstrisinde tedarik zinciri zorluklarına neden olmaya devam edeceği tahmin ediliyor.

NPD BookScan, e-perakendeciler, zincirler, toplu satıcılar, bağımsız kitapçılar ve daha fazlası dahil olmak üzere 16.000'den fazla konumdan basılı kitaplar hakkında haftalık satış noktası verileri toplar. NPD BookScan, ABD ticari basılı kitap pazarının yaklaşık %85'ini kapsar.

Kaynak: Beat (Joe Grunenwald, Heidi MacDonald)