Viz, Dragonball Manga'da sansürü açıklıyor

Viz, Dragonball Manga'da sansürü açıklıyor

Bir süre önce bildirdikYanisansürlediklerini kabul ettiler.Ejder topukomik. Sonraki Boyut Dragon Ball'un son sayısının mektup sütununun editörden gelen bu mektubu içerdiğini bildirdi:

Bunlar Dragon Ball'un son sayılarında sansür hakkında aldığımız mektuplardan sadece birkaçı. Yazan herkese teşekkürler. Bunun hem bizim hem de okuyucular için büyük bir hayal kırıklığına yol açtığını biliyoruz, işte hikaye burada. Bu bir editoryal kaymanın sonucu değildi. 1999 yılının sonlarında, birkaç ebeveyn, çocukları için büyük bir mağaza zincirinden Dragon Ball çizgi romanları satın aldı ve ilk sayılardaki hafif cinsel mizahın bazılarına itiraz etti. Yönetime şikayet ettiler, bu konuda birkaç haber yazıldı... ve kısacası, Dragon Ball çizgi romanlarının çizgi roman mağazalarının dışında dağıtımı durduruldu.

80'lerde birçok anime hayranı animenin ana akımda büyük bir başarı elde etmesini hayal etti ve ne yazık ki Amerika'da 'ana akım başarı' ile ilgili sorunlardan biri de anime veya manga gibi bir şey popüler hale geldiğinde, birçok anime için bir hedef haline gelmesidir. sakıncalı içerik için nesneleri ayırmayı seven ve 'çocuklar için' olan şeylerin (yani zihinlerindeki tüm animasyon ve çizgi romanların) mümkün olduğunca 'güvenli' ve zararsız olduğundan emin olmayı seven insanlar. Japon kültürünün farklı standartları olduğunu ya da Maurice Sendak'ın The Night Kitchen'daki gibi bir çocuk kitabında Goku'nun çıplaklığını açıklamak kolay değil. Tabii ki, Japonya'da bile,Ejder topu manga 'in ana izleyici kitlesi 12 yaşında gençler. Ama üzerinde olduğundanÇizgi film yayın ağıveBurger kralıreklamlar, bazı insanlar okul öncesi çocuklar için uygun olması gerektiğini düşünüyor... sanki arada bir orta çizgi yokmuş gibiPokémonve '18 Yaş ve Üzeri İçin'. ABD'deki birçok insanın 'çizgi film çocuklar içindir' tutumunun, anime'nin birçok farklı anlama gelebileceğine dair gerçek bir kabule dönüşmesi biraz zaman alacak... ABD'li bir izleyici kitlesi düşünülerek tasarlandı, bu da onu ilginç kılıyor.

Bunun sonucu, Dragon Ball'u geniş bir kitleye ulaştırmanın orijinaline sadık kalmasıyla dengelendiği bazı zor kararlar oldu. Ve birlikteŞueishave Toriyama'nın onayıyla Viz, bu algılanan kitleye (ve onların perakendecileri ve distribütörlerine) diğer lisans verenler gibi bazı tavizler vermek zorunda kaldı.FUNimasyonyapmak.
Değişiklikleri minimumda tutmaya çalışıyoruz, çünkü onları hiç yapmamayı tercih ediyoruz. Tüm Dragon Ball değişiklikleri önceAkira Toriyamave Goku'nun kısırlaştırılmış gibi görünmesini sağlamak yerine (mümkünse) nesnelerle mahremiyetlerini kapatmak gibi bazı önerilerde bulundu. Çoğunlukla bu, Dragon Ball'daki bazı kirli şakaları ve çıplaklığı değiştirmeyi içeriyor;DBZherhangi bir şiddeti kesmeyi planlamadığımız için nispeten az sansür var. Dragon Ball Vol. Bu ay çıkan 1 çizgi roman, Vol. 1 ve Cilt. 2 adet hala mevcuttur.

Neyin değiştirildiği veya belirli bir yerde 'başlangıçta' ne olduğu hakkında herhangi bir özel sorusu olan varsa, lütfen bana bu konuda yazın. Goku'nun cinsel organını gizlemek zorunda kalsak bile niyetimiz gerçeği gizlemek değil. Bize konulan sınırlar içinde mümkün olduğunca orijinaline sadık kalması için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Umarım bir gün Amerika, Dragon Ball'un orijinal olarak çizildiği gibi basılabileceği bir ülke olarak yeterince olgunlaşır.